partner strategiczny Okno-pol
partnerzy Okno-pol         Okno-pol     Okno-pol

 

Prace Zespołu ds. Legislacji MPOIA

mające na celu nowelizację Rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego

prowadzone z zamiarem uproszczenia i zminimalizowania wymaganego zakresu i formy projektu budowlanego

 

Każdorazowo, kiedy oglądamy zatwierdzone w pierwszej połowie XX w. projekty budynków, zdumiewa prostota przekazu, pozwalającego w czytelny sposób, na kilku kartach, ukazać tak funkcję, jak i formę projektowanych obiektów. Wiele z budynków wybudowanych na podstawie tamtych opracowań – stoi i jest podziwianych do dnia dzisiejszego.

Jakże inaczej wygląda współczesna dokumentacja inwestycyjna. Są to najczęściej obszerne tomy „projektu budowlanego”, produkowane nawet dla domu jednorodzinnego. A przecież od obfitości zamieszczanych w projekcie rysunków, nie zależy jakość tworzonej architektury.

Źródłem opisanego wyżej zjawiska są przede wszystkim akty prawa regulujące sposób sporządzania dokumentacji projektowej. Od 2003 r. takim fundamentalnym zbiorem przepisów, określających sposób sporządzania projektu dołączanego do wniosku o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę, było Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego. Rozporządzenie to wprowadzało obowiązek uszczegóławiania rysunków i opisów w projekcie, pomimo iż na cele prowadzenia postępowania administracyjnego z udziałem stron, nie jest potrzebna tak rozbudowana dokumentacja, z wieloma opracowanymi detalami, w tym instalacyjnymi.

Ponieważ uszczegóławianie projektu budowlanego nie sprzyja usprawnianiu procedur inwestycyjnych, wśród architektów MPOIA wywiązała się dyskusja o potrzebie zmiany ww. Rozporządzenia. Z Zespołu ds. Legislacji MPOIA wyłonił się trzy osobowy podzespół (Bożena Nieroda, Anna Serafin i Wojciech Dobrzański), który w lipcu 2011 r. rozpoczął prace nad propozycją nowelizacji Rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego. Założono, że zmiany rozporządzenia muszą ograniczyć się do takich, które nie wymagają zmiany ustawy Prawo budowlane, bowiem tylko takie mają realną szansę uzyskać szybko aprobatę. Zmiany rozporządzenia wymagające zmiany ustawy, choć konieczne, nie są tak łatwe do wprowadzenia (szybciej można przekonać Ministra zajmującego się tematyką inwestycyjną niż szerokie gremium parlamentu, pracujące nad różnymi sprawami równocześnie).

We wrześniu 2011 r. zakończone zostały prace nad tekstem i 28 września projekt zmiany rozporządzenia przekazany został przez Radę MPOIA do Krajowej Rady Izby Architektów.

Po przeprowadzeniu konsultacji na szczeblu krajowym i wprowadzeniu niewielkich poprawek, 1 lutego 2012 r. Prezes Krajowej Rady IARP przesłał do P. Janusza Żbika, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, tekst sporządzonego przez Zespół ds. Legislacji MPOIA projektu zmian rozporządzenia jw. (tekst w wersji z dnia 15.01.2012 r.).

Niestety Ministerstwo nie skorzystało z naszych propozycji legislacyjnych i wydało nowe, lecz oparte na dotychczasowej filozofii, Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego. Rozporządzenie to opublikowane zostało w Dzienniku Ustaw w dniu 27 kwietnia 2012 r. (poz. 462).

Zespół ds. Legislacji MPOIA podjął jeszcze raz starania o merytoryczną reformę rozporządzenia. We współpracy z Komisją Legislacyjną działającą przy Krajowej Radzie Izby Architektów rozpoczęto kolejne prace mające doprowadzić do zmian przynoszących uproszczenie wymaganego zakresu i formy projektu budowlanego. Do prac włączyły się jeszcze trzy osoby i grupa działała dalej w składzie: Bożena Nieroda, Anna Serafin i Wojciech Dobrzański, Grzegorz Jachym, Grzegorz Lechowicz, Marek Tarko.

Efektem wspólnych działań była nowa propozycja, której ostateczna forma dopracowana została 27 marca 2013 r. Tekst przygotowanej przez MPOIA zmiany rozporządzenia przekazany został przez Krajową Radę Izby Architektów RP na ręce Pana Janusz Żbika, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej (pismo l.dz. 137/KRIA/2013/w z dnia 28 marca 2013 r.).

 

Zespół ds. Legislacji MPOIA
Bożena Nieroda, Anna Serafin, Wojciech Dobrzański
Grzegorz Jachym, Grzegorz Lechowicz, Marek Tarko
 
 
Dokumenty odnoszące się do propozycji zmiany Rozporządzenia z 25 kwietnia 2012 r.: