partner strategiczny Okno-pol
partnerzy Okno-pol         Okno-pol     Okno-pol

 

Spotkanie Zespołu ds. Legislacji MPOIA

 

16 września 2015 r. odbyło się kolejne spotkanie Zespołu ds. Legislacji MPOIA. Głównym punktem programu był ciąg dalszy dyskusji na temat rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw.

  • Projekt ustawy przygotowany został w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju.

  • W kwietniu 2015 r. Ministerstwo przeprowadziło konsultacje publiczne

  • 17.04.2015 r. IARP skierowała do Ministerstwa stanowisko z uwagami odnoszącymi się do propozycji zmian ustawy (pismo L.dz. 264/KRIA/2015/w)

  • 07.09.2015 r. skorygowany rządowy projekt skierowany został do Sejmu

Problematykę zawartą w publikowanych wersjach rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym omawiano w środowisku architektów z MPOIA od początku pojawienia się informacji o zmianach.

Podczas ostatniego spotkania Zespołu ds. Legislacji MPOIA analizie poddano projekt ustawy w wersji, która skierowana została do Sejmu (druk 3896). Część proponowanych zmian budzi duży niepokój z racji możliwych negatywnych konsekwencji natury gospodarczej i społecznej, które mogłyby zaistnieć po wprowadzeniu ustawy w życie. Ponadto proponowane zmiany zapisane są w niejasny i skomplikowany sposób. Istnieje obawa, że zamiar podniesienia jakości planowania przestrzennego nie zostanie zrealizowany.

Zespół ds. Legislacji MPOIA wskazując pola możliwych zagrożeń, ma na celu zapobieganie negatywnym skutkom wprowadzania nieracjonalnych przepisów i poprzez wypracowywane opinie i postulaty - próbuje wpływać na kształt systemu prawa.

 

Za szczególnie kontrowersyjne Zespół ds. Legislacji MPOIA uznał propozycje zmian:

  • w art. 2 (definicje: działki budowlanej; udziału procentowego powierzchni zabudowy; powierzchni całkowitej zabudowy);

  • w art. 60 ust. 1b (dotyczy uzyskiwania stanowiska rady gminy w sprawie wniosku o ustalenie warunków zabudowy);

  • w art. 61 ust. 1 pkt. 1 i pkt. 2 (nowe kryteria wydawania decyzji wz);

  • w art. 61 ust. 1a (w sytuacji braku planu miejscowego dopuszczenie na podstawie decyzji wz wyłącznie jednokrotnej rozbudowy lub przebudowy istniejących budynków);

  • w art. 63 ust. 3a-3c (dotyczy możliwości żądań od inwestora odszkodowania - w procedurze, która posługuje się nowym niezdefiniowanym pojęciem "obszar oddziaływania inwestycji");

  • w dodanym na końcu projektu ustawy - art. 11 ust. 1 pkt. 2 (dotyczy nadania radzie gminy prawa do uchylania planu miejscowego dla niektórych nieruchomości lub ich części z funkcją zabudowy mieszkaniowej lub zagrodowej).

Bożena Nieroda

 

W spotkaniu w dniu 16 września udział wzięli: Grzegorz Jachym, Robert Techmański, Olaf Jasnorzewski, Maciej Nitka, Stanisław Pałka, Bożena Nieroda.